Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
0
HISTORIA OSP GRĘBOCIN Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
21.12.2008.

Ochotnicza Straż Pożarna w Grębocinie powstała w 1905 roku z inicjatywy mieszańców wsi. W jej skład weszli Polacy oraz Niemcy zamieszkali na tym terenie. Pierwszym naczelnikiem tej organizacji został rolnik Adolf Husse. Początkowo powstała organizacja nie prowadziła zbyt aktywnej działalności, będąc jednostką...

Ochotnicza Straż Pożarna w Grębocinie powstała w 1905 roku z inicjatywy mieszańców wsi. W jej skład weszli Polacy oraz Niemcy zamieszkali na tym terenie.

Pierwszym naczelnikiem tej organizacji został rolnik Adolf Husse. Początkowo powstała organizacja nie prowadziła zbyt aktywnej działalności, będąc jednostką lokalną, działającą bez statutu.

W 1927 roku strażacy z Grębocina przyłączyli do Związków Ochotniczych Straży Pożarnych Regionu Pomorza i uchwalili statut jako podstawę swej działalności. W latach 1927 – 1934 kolejnymi prezesami O.S.P. byli druhowie Łukniewski, Michał Czernkiewicz, Stefan Raba, Jan Majewski.

W tym okresie prowadzono systematyczne szkolenia, dzięki czemu szeregi strażaków zasilali nowi członkowie, prowadzono także kompletowanie sprzętu do walki z pożarami. Siłę jednostki stanowili wtedy druhowie Julian Lewandowski, Michał Czernikiewicz, Jan Wesołowski, Józef Kozicki, Jan Majewski, Bronisław Pawlikowski, Franciszek Dyrda, Władysław Winiarski, Kazimierz Araszewicz, Franciszek Koziołek, Kazimierz Piotrkowski, Antoni Ormowski, Wiktor Ormowski, Franciszek Raniszewski, Józef Kozicki, Bolesław Gorzejewski, Jan Gierszewski, Józef Mondraszewski, Albin Poprawki.

W listopadzie 1934 na walnym zebraniu wybrano nowy zarząd, gdzie sekretarzem został A. Zwoliński, a naczelnikiem jednostki Jan Wesołowski.

W 1937 roku odbyło się uroczyste wydarzenie, jakim było wręczenie sztandaru dla strażaków z Grębocina. Sztandar był ufundowany przez mieszkańców wsi, jego wręczenia dokonał wójt Piaseczki, a poświęcenia dokonał wielki patriota i proboszcz miejscowej parafii Jan Pronobis, który we wrześniu 1939 roku został zamordowany przez Niemców na pod Toruńskiej Barbarce.

Działalność jednostki przerywa wybuch drugiej wojny światowej i lata 1939 – 1945. Dopiero w marcu 1945 roku druhowie organizują się na nowo. Prezesem zostaje Stanisław Gołębiewski, a naczelnikiem Jan Wesołowski. Jak to zwykle bywa początki były bardzo trudne, ale organizacja działała i strażacy z Grębocina spieszyli na pomoc bliźnim mając do dyspozycji beczkowóz i ręczną sikawkę wyprodukowaną jeszcze przed pierwszą wojną światową.

W 1951 roku zaszły zmiany w zarządzie: odeszli druhowie Gołębiewski i Wesołowski, a w ich miejsce weszli Bernard Zalewski, Henryk Araszewicz, Kazimierz Jędrzejczak i Piotr Ciepiela.

W 1957 roku straż przystąpiła do przebudowy i unowocześnienia remizy. Dzięki pomocy władz powiatowych jak i pracy społecznej mieszkańców Grębocina, strażacy remontują remizę, dobudowują świetlicę, pomieszczenie na paliwa oraz wieżę, do której doprowadzają energię elektryczną. Na wieży z kolei umieszczają syrenę zasilaną energią elektryczną. Strażacy z Grębocina w tym czasie dysponowali w swoim wyposażeniu motopompą, wozem do jej przewozu, wężami strażackimi, sikawkami, toporami, bosakami, wiadrami oraz  innym sprzętem przydatnym do walki z pożarami. Posiadali również umundurowanie. Szczególnie dawał się we znaki brak samochodu bojowego. Pojazd O.S.P. w Grębocinie otrzymało dopiero w 1962 roku, a był to Star 20.

W tym samym roku z funkcji prezesa O.S.P. ustąpił druh Kazimierz Jędrzejczak. Na jego miejsce wybrano druha Alfonsa Szymelfeniga, który te stanowisko piastował do swojej śmierci w  roku 2000. W tym czasie siłę jednostki stanowili druhowie: Piotr Ciepiela komendant w latach 1951 - 1977, Jan Gierszewski, Bolesław Szulejko, Stanisław Jasiński, Stanisław Różycki, Kazimierz Mariański, Bolesław Jenczowski, Jan Bordewicz, Bronisław Wiśniewski, Bogusław Majewski, Kazimierz Wiśniewski, Marek Lewandowski, Janusz Szymelfenig, Zbigniew Szymelfenig, Tadeusz Jędrzejczak senior Stanisław Gołębiewski. W roku 1971 oddano do użytku wybudowaną czynem społecznym nowoczesną remizę strażacką mającą dwa boksy garażowe, salę bankietową, kuchnię, pomieszczenia socjalne, służące do dnia dzisiejszego druhom z Grębocina.

W 1984 roku jednostka otrzymuje ciężki samochód gaśniczy marki Jelcz, służący do dnia dzisiejszego w jednostce. Dzięki temu strażacy z O.S.P. Grębocin są bardziej zauważani nie tylko na terenie gminy Lubicz, ale i województwa toruńskiego. W latach 1977- 2000  funkcje komendanta O.S.P. pełni druh Wojciech Guranowski.

W roku 1995 jednostka z okazji 90 rocznicy powstania otrzymuje sztandar ufundowany przez mieszkańców Grębocina oraz zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W roku 2000 po śmierci długoletniego prezesa Alfonsa Szymelfeniga funkcję prezesa obejmuje Wojciech Guranowski, a funkcję komendanta Jerzy Guranowski.

W latach 2001 – 2006 stanowisko prezesa pełni Wojciech Guranowski, a  komendantem jest Marian Romanowski. W roku 2002 jednostka wzbogaca się o kolejny wóz, służący do ratownictwa technicznego marki Fiat Ducato.

Od 2006 roku prezesem jednostki jest druh Jacek Guranowski, natomiast funkcję komendanta pełni Piotr Różycki.

Zmieniony ( 04.02.2009. )
 
« poprzedni artykuł

Zegar

Pogoda

Imieniny

21 Maja 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Donat, Donata, Jan,
Kryspin, Przecława,
Pudens, Tymoteusz,
Walenty, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 225 dni.